Wrażenia po trenerskim stażu w Zagłębiu Lubin

29-04-2019, 13:56 Rozwój Akademii

Na początku miesiąca kilku trenerów naszej Akademii udało się na szkoleniowy staż do siedziby Zagłębia Lubin. Dla naszej kadry to niewątpliwie ważny etap w zbieraniu trenerskiego doświadczenia i umiejętności. W dalszej części artykułu poznasz ich opinię na temat filozofii nauczania Zagłębia Lubin oraz zdobytej wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Jaka wiedzę szkoleniową wyniosłeś z stażu?

Mateusz Stec:  Jadąc na staż liczyłem na sporą dawkę wiedzy, zarówno nowej jak i potwierdzenia moich przekonań. Już wcześniej miałem jako takie pojęcie o sposobie szkolenia w Zagłębiu Lubin, wiedziałem też, że organizowane przez nich staże trenerskie są na bardzo wysokim poziomie i z czystym sumieniem mogę potwierdzić, że moje oczekiwania zostały spełnione w 100%, a niektóre zostały przewyższone.

Sebastian Zmyślony: Ten staż, chyba jako jeden z nielicznych daje dosyć kompaktową wiedzę teoretyczną, praktyczną oraz, co ciekawe można dowiedzieć się sporo na temat prewencji urazów, treningu mentalnym. Mogłem także podpatrzeć treningi bramkarskie które, uważam, że były na bardzo wysokim poziomie.

Czy staż w Zagłębiu to więcej wiedzy teoretycznej czy praktycznej?

MS: Wiedza szkoleniowa która została przekazana na zajęciach teoretycznych była bardzo obszerna i zahaczyła o wiele sfer, takich jak taktyka, technika, motoryka, fizjologia, fizjoterapia i psychologia. Ta ostatnia najbardziej zapadła mi w pamięci, ponieważ uważam, że w naszym kraju ta strefa jest traktowana trochę po macoszemu, każdy wie że jest, ale mało kto zdaje sobie sprawę jaka jest ważna w osiąganiu wyniku sportowego, w tym przypadku wynikiem jest wychowanie piłkarza na poziom profesjonalny. Miałem okazje zobaczyć fragment treningu prowadzonego przez trenera/psychologa Łukasza Rutkowskiego w którym główny nacisk był na wzmacnianie koncentracji u zawodników u-16. Bardzo ważna wiedzę przekazał również trener Stanisław Kwiatkowski na temat techniki i pracy w najmłodszych rocznikach, poparte było to wszystko filmami z treningów i turniejów zagranicznych, było widać ze jest w tym temacie robiona dobra i systematyczna praca. Dodatkowym smaczkiem była praca z systemem świateł Fit Light. Myślę że czas zajęć podczas stażu był bardzo fajnie podzielony na równe części praktyczną i teoretyczną. Teorie opisałem powyżej, ale jeżeli chodzi o praktykę to była ona równie ciekawa i inspirująca. Drużyny w Lubinie trenują w dwóch blokach 16.00-17.30 i 17.30-19.00 czasami treningi były trochę dłuższe, czasami krótsze w zależności od dnia i charakteru treningu. Dwa razy w tygodniu wtorek i czwartek treningi odbywają się też rano, a ich długość i charakter zależy od długości mikrocyklu w danym tygodniu Bardzo dużo można było obserwować jak w Zagłębiu pracuje się z bramkarzami. To wywarło na mnie największe wrażenie, ponieważ niektórzy z zawodników wychodzili rano na treningi i kończyli wieczorem, bardzo często bez trenerów to pokazuje ze pracowitość jest tam na najwyższym poziomie.     

SZ: Trudno odpowiedzieć czy teoretyczną czy praktyczną, jak pisałem wyżej ta wiedza jest dość kompaktowa na wykładach przekazują wiedzę teoretyczna (nie ma problemu z udostępnieniem materiałów), natomiast podczas treningów można podpatrywać przekładanie tych przekazywanych informacji na konkretne ćwiczenia.

 

 

 

 

 


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"