Sport najlepszym lekarstwem przeciw chorobom krążenia
24-05-2016, 13:31Jak przeciwdziałać chorobom i zapewnić swemu dziecku prawidłowy rozwój? Odpowiedź jest prosta – aktywność fizyczna. Uprawiana już od najmłodszych lat zapewnia zwiększoną odporność i lepsze samopoczucie niemal u wszystkich młodych adeptów sportu.
Jedną z najbardziej cenionych wartości w życiu każdego człowieka jest zdrowie. To ono pozwala na realizację marzeń, planowanie i spełnianie się niemal w każdej dziedzinie życia. Pochłonięci tokiem codziennych spraw, często zapominamy jak cenny jest jego dar. W takim momencie warto choć na chwilę się zatrzymać i zauważyć, że jedną z najczęstszych przyczyn zgonów są choroby związane z układem krążenia w szczególności choroba naczyń wieńcowych serca (CAD). Dotychczasowe metody nieinwazyjnej diagnostyki okazały się mało czułe do wykrywania wczesnych symptomów tej choroby, natomiast metody inwazyjne są trudno dostępne, kosztowne i niemożliwe do zastosowania w badaniach przesiewowych. Statystycznie, co drugi Polak zmarł właśnie wskutek chorób układu krążenia, które dominują także jako przyczyny umieralności przedwczesnej (w wieku 25-64 lat).
Z tego powodu nagłe zgony występują także u sportowców, najczęściej uprawiających takie dyscypliny, jak piłka nożna lub koszykówka.
Jednak statystyki nie kłamią. W krajach, w których prowadzenie aktywnego trybu życia jest „modą”, i uprawia się regularną aktywność fizyczną o połowę zmniejszyła się zapadalność na chorobę wieńcową i śmiertelność z jej powodu.
Faktem jest też, że nadmierny wysiłek fizyczny, a takiemu poddawani są sportowcy, nie zawsze jest korzystny dla zdrowia. Długotrwały intensywny trening może prowadzić do następstw przekraczających standardy zdrowotne. Śmierć sportowców wyczynowych, ludzi będących uosobieniem tężyzny fizycznej i zdrowia zawsze nas szokuje.
Z wypowiedzi kardiologów wynika, że na dzień dzisiejszy, nie mają aparatury diagnostycznej, zdolnej przewidzieć z odpowiednim wyprzedzeniem zagrożenie zawałem, co nie do końca jest prawdą. Opracowany w naszym Instytucie system SATRO EKG doskonale nadaje się do wczesnej oceny stanu pracy serca. U młodych sportowców poniżej 35. roku życia, około 80% przypadków nagłej śmierci sercowej, spowodowane jest kardiomiopatią przerostową, arytmią oraz chorobą niedokrwienną serca, z którymi najczęściej mamy do czynienia podczas dużych obciążeń lub bezpośrednio po nich.
Pojawiające się w czasie treningu bóle zamostkowe, zawroty głowy czy uczucie duszności są często lekceważone. Wynika to z nieświadomości, ale także z przyzwyczajenia do pokonywania trudności i chęci osiągnięcia sukcesu.
Należy pamiętać, że wczesne wykrycie zmian pracy serca nie jest wyrokiem, lecz daje pacjentowi możliwość jej skutecznego leczenia, natomiast brak podjęcia odpowiednich działań bardzo często prowadzi do śmierci.
Centrum Medyczne IBFMED
ul. Dąbrowskiego 77a, 60-529 Poznań
+48 61 669 06 20
info@ibf.com.pl
Więcej informacji na stronie: www.ibfmed.pl