Ekspert odpowiada: Po co dziecku sport?
10-11-2015, 09:45Wciąż powtarzamy sobie i swoim dzieciom, że sport to zdrowie, jednakże nie zawsze jednak mamy pomysł na to, dlaczego konkretnie ma tak silny wpływ na życie. Dlaczego sport to lekcja czegoś więcej niż rzucania do kosza czy dobiegania do mety?
Dlatego, że zazwyczaj do opanowania danej techniki nie wystarczy bezmyślnie powtarzać sekwencję ruchów. Trzeba się skoncentrować, trzeba kontrolować swoje ciało, trzeba zrozumieć czemu ten ruch służy, trzeba poradzić sobie kolejnymi nieudanymi próbami, trzeba zignorować własne zmęczenie, trzeba chcieć to robić, a nieraz trzeba to kochać. I to są te umiejętności, które zostają w człowieku na zawsze i będą mu zawsze służyć. Sport to więcej niż zdrowie zwłaszcza, że na 10000 osób, które zabierają się za uprawianie jakiejś dyscypliny 1 do 3 zostaje profesjonalistą. A co zostaje całej reszcie? Spróbujmy rozłożyć to na części pierwsze.
Ciało
Mówiąc o sporcie mówimy przede wszystkim o ciele. Sport wpływa na ciało, stawia mu wymagania i nieraz bardzo zmienia. Nietrudno odróżnić małego sportowca od dziecka, które sporty zna tylko z konsoli do gier; mocno zarysowane mięśnie, dużo wyższa kontrola i wiedza o własnym ciele. Poza kontrolą i siłą aktywność fizyczna zwiększa odporność na ból i zmęczenie. Ponadto dla młodszych dzieci, które dopiero zaczynają szkołę, gdzie odbiera się im się wiele swobody, sport to szansa na spożytkowanie nagromadzonej energii. Dla nastolatków, które przechodzą kolejny skok rozwojowy dobry trening to podstawa w zbudowaniu mięśni, które mają trudne zadanie wspierania bardzo szybko rosnących kości. Podczas aktywności fizycznej rośnie poziom neuroprzekaźników odpowiadających za dobre samopoczucie a organizm ma szansę wypocić toksyny.
Serce i Umysł
Wspaniale jest mieć pasję i odskocznię od szkoły. Nie tylko sport pełni tę funkcję, może to robić wiele zajęć. Pasja pozwala przetrwać trudne chwile. Nieraz słyszy się od sportowców, że zawsze gdy w jakiejś sferze życia przychodził kryzys mogli iść na trening i zanurzyć się w tym innym, niezachwianym świecie. Sporty mają jasne, stałe zasady, które nawet małe dziecko opanowuje bardzo szybko. A dzieci, by móc czuć swobodę potrzebują czegoś stałego. To struktura daje poczucie bezpieczeństwa, która pozwala podejmować wyzwania. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, która czyni sport ważnym dla rozwoju emocjonalnego. Zwłaszcza młodsze dzieci, które dopiero uczą się opanowywać intelektualnie swój wewnętrzny świat przeżywają emocje bardzo fizycznie. Nawet dorosłego nieraz ze stresu boli brzuch czy głowa. U dzieci i młodzieży te przeżycia są jeszcze silniejsze. Sport natomiast pozwala je rozładować, daje „dobre zmęczenie”, pobudza mięśnie ale koi nerwy.