Piłka nożna - narzędzie integracji społecznej
05-09-2022, 12:42 Porady dla dziecka i rodzicaKażde dziecko potrzebuje poczucia przynależności do grupy i akceptacji. Dlatego proces integracji stanowi ogromną wartość dla pociechy. Czy wiesz, że sport może być jednym z elementów, które mają moc integracji i aktywizacji osób z różnych środowisk? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką rolę odgrywają zajęcia piłki nożnej w tym procesie.
W jaki sposób piłka nożna integruje i aktywizuje dzieci?
Choć niektórzy utożsamiają piłkę nożną, jako rywalizację i walkę o wynik, to ten sport kryje o wiele więcej istotnych wartości, które mogą przyswajać najmłodsi. Przede wszystkim trening stanowi zabawę, która łączy rówieśników i przełamuje bariery między nimi. Rozgrzewka w formie berka powoduje interakcję miedzy zawodnikami - często zdarza się, że dziecko musi pomoc koledze. W ten sposób zawodnicy nabierają zaufania do siebie, uczą się współpracy i akceptacji.
Co daje dziecku przynależność do drużyny?
Regularne treningi oraz turnieje wspomagają rozwój społeczny dziecka. Pociecha aktywna fizycznie:
- posiada poczucie akceptacji i przynależności do grupy tak zwaną paczkę ( sport przeciwdziała wykluczeniu społecznemu )
- rozwija umiejętności przywódcze i pracy zespołowej,
- wzbogaca wiedzę na temat zasad panujących w społeczeństwie i ról,
- doświadcza wsparcia emocjonalnego rodziców podczas kibicowania,
- zawiązuje przyjaźnie z rówieśnikami,
- ma okazję do nawiązania kontaktów z dziećmi z różnych środowisk,
- konfrontują się z wartościami moralnymi i uczą się je wdrażać (np. rozwiązując dylemat między fair play, a chęcią wygrania)
- czerpią radość z osiągnięć i łatwiej znoszą porażki
Czego uczą treningi piłki nożnej?
Sport może być formą, która uczy dzieci akceptacji, tolerancji i współpracy z drugim człowiekiem. Drużyna składa się z wielu charakterów, a zadaniem każdego z zawodników jest komunikacja i dążenie do wspólnego celu na boisku. Co więcej obecnie dzieci i młodzież coraz częściej spędzają czas w Internecie, a co za tym idzie ich umiejętności społeczne spadają - łatwiej im nawiązywać znajomości na Facebook’u, niż w zaprzyjaźnić się z kimś w rzeczywistości. Treningi piłki nożnej to przestrzeń do nawiązywania przyjaźni na długie lata.
Oprócz aspektów fizycznych treningi wspomagają rozwój intelektualny. Dzieci aktywne fizycznie:
- mają lepsze wyniki w nauce,
- lepiej zarządzają czasem,
- uczą się umiejętności jednoczesnego myślenia i wykonywania czynności,
- podejmują szybciej decyzje, łatwiej rozwiązują problemy i myślą strategicznie,
- uczą się przetwarzać wiele informacji jednocześnie — obserwują przeciwnika i kolegów z drużyny, słuchają wskazówek trenera itp.,
- jako dorośli częściej kończą szkoły wyższe, mają lepszą pracę i wyższe zarobki.
- Kształtują charakter. Uczą się stawiać sobie cele i określać etapy dochodzenia do nich.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Tobie szeroką rolę treningów piłkarskich dla młodego sportowca. Sport łączy ludzi, kształtuje charakter i przynosi nie jedną lekcję życia.