Physical literacy, czyli jak sprawdzić czy dziecko jest sprawne fizycznie
26-04-2016, 10:21Physical literacy, zestaw podstawowych umiejętności w zakresie ruchu, jego zrozumienia, ale także skłonności do aktywności fizycznej, czy też chęci spróbowania różnych rodzajów sportu. Definicji jest wiele. Trzymając się powyższych założeń, aby ocenić czy dziecko posiada podstawowe umiejętności w zakresie sprawności fizycznej, czyli właśnie Physical Literacy, można przeprowadzić kilka bardzo prostych testów.
Oczywiście otrzymane w ten sposób wyniki należy traktować bardzo ogólnie i wykorzystać jedynie jako wskazówkę do zastanowienia się nad kierunkiem rozwoju fizycznego dziecka, ale też kondycją całej rodziny. Zawsze bowiem pamiętać należy, że najlepszym sposobem na zachęcenie malucha do aktywnego trybu życia jest odpowiednia (czytaj: aktywna) postawa rodzica czy też opiekuna.
Na początek bardzo ważne zastrzeżenie! Nikt nie rodzi się z pełnym i docelowym zestawem umiejętności i cech motorycznych. Nabywamy je z czasem, a przede wszystkim wraz z zabawami, ćwiczeniami czy wreszcie we współzawodnictwie z rówieśnikami. Zaznaczmy tu, że nie mówimy o „przepisie” na zawodowego sportowca, czy zaprogramowanego atletę. I rzecz równie ważna. Każdy człowiek, o ile nie posiada dodatkowych ograniczeń natury fizycznej, opanować może podstawowy zakres umiejętności, określanych przez specjalistów właśnie jako physical literacy.
Uzupełnijmy nasze rozważania o jeszcze jedno założenie. Sprawność fizyczna, a także aktywny tryb życia, musi być celem samym w sobie. Czy to nie stoi w sprzeczności z tym, co zostało napisane powyżej? Nie. Nie każdy musi, chce, a nawet powinien próbować zostać sportowcem. Ale biorąc pod uwagę przeróżne badania pokazujące jak wielki wpływ na rozwój człowieka ma aktywność fizyczna, powinien to być nawyk zaszczepiony w jak najmłodszym wieku. Trzeba to powiedzieć wprost: należy dzieci uczyć zamiłowania do ruchu, a wyrosną na ludzi zdrowszych, sprawniejszych, posiadających większą akceptację dla swojego ciała i wyższą samoocenę. To właśnie ruch stymuluje prawidłowe działanie całego ciała, pomaga rozładować stres, wpływa na poziom sprawności pracy mózgu. Sport uczy też co to jest rywalizacja, jak radzić sobie z porażką, z sukcesem, jak budować relacje w grupie, oraz jak reagować na fakt wyłączenia z grupy.
Czytaj więcej: junior.sport.pl