O pozytywnym zaangażowaniu dziecka w daną dyscyplinę sportową - jak to zrobić?

16-08-2016, 12:44

Zaangażowanie jest jednym z najważniejszych czynników, które powodują, że dziecko trenuje sport. Zaangażowanie jest również kluczowym czynnikiem w dochodzeniu do wyników sportowych. Jeżeli zawodnik ma talent, a nie jest zaangażowany w swoje treningi, nie osiągnie zbyt wiele.

Czym jest „zaangażowanie”? Robieniem czegoś „z sercem” oraz poświęcenie na to  swojego czasu. Nie wystarczy być na treningu ciałem, trzeba na nim myśleć, analizować, dawać „z siebie wszystko” za każdym razem. Wiąże się z braniememocjonalnie aktywnego udziału w tym, co robimy. Definiując jeszcze dokładniej oznacza działanie, które sprawia nam przyjemność, daje poczucie zadowolenia, dzięki czemu, w konsekwencji, czekamy na kolejne treningi.

W takim razie, jak to zrobić? W jaki sposób rodzic i trener mogą wspomóc zaangażowanie dziecka w uprawianą dyscyplinę sportu? W końcu ich rola jest kluczowa w budowaniu pozytywnego i długotrwałego zaangażowania w podejmowane działania u dziecka. Podstawą (zarówno dla trenera, jak i rodziców) - jest uświadomienie sobie i zrozumienie, że zaangażowanie ma dwa oblicza - pozytywne i negatywne. Pozytywne, gdy dziecko uprawia sport bez presji i zbyt wygórowanych oczekiwań ze strony opiekunów. Pozytywne zaangażowanie w sport - zazwyczaj powoduje, że u młodego zawodnika rozwija się prawdziwa pasja do tego, co robi. Jest ona trwalsza, a radosna przygoda ze sportem trwa dłużej. Negatywne, gdy w życiu zawodnika zachwiana jest równowaga. Bardzo ciężkie treningi, zawody, a przy tym żadnych dodatkowych zainteresowań i kolegów pozasportowych. Kiedy temat uprawianego sportu jest głównym lub jedynym tematem poruszanym w domu. Kiedy całą przestrzeń życiową wypełnia sport. 

Niestety najczęściej dochodzi wtedy do wypalenia - przesytu, a tym samym do przedwczesnego zakończenia kariery sportowej. Równie niebezpieczna dla zaangażowania dziecka jest sytuacja, w którejrodzic jest dużo bardziej „wciągnięty” w to co robi dziecko niż sam młody sportowiec. „Przeangażowanie” - czy to ze strony zawodnika, czy też jego rodzica - w wielu przypadkach jest czynnikiem niekorzystnie wpływającym na dalsze trenowanie. Jak tego uniknąć? Jak wspierać zaangażowanie dziecka? Co może wzmocnić zaangażowanie naszych pociech?

Czytaj więcej: junior.sport.pl


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"