Nadwaga i otyłość wśród dzieci i młodzieży – czy powinniśmy się bać?
07-04-2023, 11:29 Porady dla dziecka i rodzicaBędąc na spacerze lub na placu zabaw, coraz częściej można zauważyć dzieci i młodzież o nadmiernej masie ciała. Niestety taki widok dotyczy również małych dzieci. Lekarze i specjaliści alarmują, że jeśli tendencje wzrostowe utrzymają się, to w roku 2025 na świecie będzie ok. 70 mln dzieci w wieku do 5 lat z nadmierną wagą ciała.
Liczby nie kłamią
Badania Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzane w listopadzie zeszłego roku, pokazują, że zwiększyła się liczba 8-latków z nadwagą i otyłością. W 2018 roku takich dzieci było 32,2%, natomiast w 2021 roku liczby wzrosły do 35,3%. Wydawać by się mogło, że dzieci i młodzież nie muszą się martwić o wyniki ciśnienia tętniczego, w końcu dotyczy to osób w średnim wieku lub starszych. Nic bardziej mylnego! Specjaliści z IMiD poddali badaniom uczniów z 109 szkół z 16 województw w Polsce i wyniki szokują. Podwyższone wartości skurczowego ciśnienia tętniczego krwi zostały zanotowane u 27,1% uczniów klas drugich, a rozkurczowego u 21,9%.
Polska nie jest wyjątkiem
Na podstawie statystyk, można wywnioskować, że problem nadwagi oraz otyłości w Polsce dotyczy ok. 10% malców w wieku 1-3 lat, natomiast aż 30% dzieci, które są na etapie wczesnoszkolnym. Wśród młodzieży takie zjawisko można zaobserwować u ok. 22% nastolatków, do 15 roku życia. Według ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia, wśród uczniów w przedziale wiekowym 10 - 16 lat, uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjów, problem nadmiernej wagi dotyczy co 5 ucznia. Z uzyskanych badań wywnioskowano również, że wraz z wiekiem problem ten nieznacznie się zmniejszał, ale wciąż jego wyniki nie były zadawalające, ok. 22% gimnazjalistów i 16% gimnazjalistek nadal boryka się z nadwagą.
Kiedy można stwierdzić u dziecka nadwagę?
Prawidłową masę ciała dziecka lub nastolatka, można sprawdzić obliczając wskaźnik BMI (Body Mass Index). W celu sprawdzenia, czy BMI jest w normie, należy znać wagę dziecka (wyrażoną w kilogramach) oraz jego wzrost (zapisany w centymetrach), a następnie należy posłużyć się wzorem: BMI= waga (kg) / wzrost2 (m). W tym przypadku wagę dzieli się przez wzrost podniesiony do kwadratu. Za normę uznaje się BMI wynoszące 18,5-24,9. Jeśli wynik wskaźnika przekracza normę, warto skonsultować się z lekarzem.
Do czego prowadzi nadmierna waga i otyłość dzieci i młodzieży?
Nie można zaprzeczać liczbom. Problem nadwagi i otyłości jest niewątpliwie wielkim zmartwieniem lekarzy, specjalistów i rodziców. Należy pamiętać, że nadmierna waga i otyłość przyczyniają się do rozwoju chorób takich, jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe, insulinoodporność, a także do problemów natury psychicznej. Według badań Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzonych w 2021 roku, prawie 8% dziewcząt i 6% chłopców z klas 2 szkół podstawowych, zaklasyfikowano do grupy dzieci z objawami depresji.
Jak można pomóc dziecku, które boryka się z nadmierną masą ciała?
W przypadku stwierdzonej nadmiernej masy ciała lub otyłości u dziecka, należy pociechę otoczyć ogromnym wsparciem i troską. Zdrowe nawyki warto wprowadzić także u innych członków rodziny, aby dziecko mogło poczuć, że nie zostaje z tym problemem same. Przede wszystkim należy wprowadzić zdrowe posiłki, spożywane regularnie 4-5 razy dziennie, w spokojnych warunkach, nie przed telewizorem czy ekranem laptopa. Warunkiem koniecznym jest ograniczenie słodyczy oraz słodkich napojów. Warto zadbać także o odpowiednią jakość i długość snu. Niemniej ważnym aspektem jest zapewnienie dziecku lub nastolatkowi odpowiedniej dawki ruchu. Jeśli Twoja pociecha nie lubi aktywności fizycznej, można szukać alternatyw, jak jazda na rolkach, jazda na rowerze, skakanie na trampolinie czy zajęcia taneczne.
Problem nadmiernej masy ciała i otyłości dotyczy ogromnej ilości dzieci. Już we wczesnym wieku malca, należy zadbać o wprowadzanie zdrowych nawyków w jego życie, aby nie musiało borykać się z tym problemem w przyszłości.