Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16-11-2020, 13:58 Porady dla dziecka i rodzicaDziś na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. To idealny moment na to, by zastanowić się nad tym, czy spełnia ona ważną rolę w naszej codzienności i czym właściwie jest tolerancja.
Skąd wzięło się to święto?
Geneza Dnia Tolerancji rozpoczęła się w roku 1995 podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, na której przyjęto ,,Deklarację dotyczącą zasad tolerancji”” , w której napisano m.in.: ,,Tolerancja to harmonia różnorodności. To nie tylko obowiązek moralny, ale także wymóg polityczny i prawny. Tolerancja – cnota, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
Tolerancja – harmonia różnorodności
Liczba ludności na świecie to około 7,8 miliardów ludzi, ogromnie wysoka liczba, co więcej, trudno wyobrazić sobie, aby wśród tej grupy, każdy miał takie same poglądy. Powszechnie zdajemy sobie sprawę, że możemy różnić się wyznawaną religią, orientacją seksualną, ideami, czy też kolorem skóry. Jest wiele czynników poróżniających ludzi, ale to właśnie tolerancja ma za zadanie scalać społeczeństwo. Dlaczego?
Tolerancja, a akceptacja
W tolerancji nie chodzi o to, aby nieustannie się zgadzać i uznawać za słuszne każde postępowanie. To akceptacja oznacza, że w pełni zgadzamy się z danymi działaniami, czy też zagadnieniami i jest to dla nas słuszne. Natomiast tolerancja to przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka, pomimo braku podzielania tych samych poglądów i niezgadzania się w niektórych aspektach życiowych. Tolerancja to empatia oraz zrozumienie. Nie musimy akceptować cudzych przekonań, ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania. Codziennie wiele osób boryka się z wykluczeniem, cierpieniem, poczuciem braku przynależności. Być może dzięki tolerowaniu i nieokazywaniu agresji względem nich, możemy zapobiec budowania większego podziału wśród ludzi.
Tolerancja wydaje się sprawą indywidualną, bo przecież każdy z nas może mieć swoje granicę. Jednak pewne jest to, że nie można tolerować i pozwalać na zachowania, które dyskryminują drugiego człowieka i szerzą krzywdę.
Nie tylko dzisiaj, lecz zawsze, warto pamiętać o tym, że tolerancja to ponadczasowa wartość. Warto ją w sobie pielęgnować, by zauważyć że ludzie, mimo różnic, mają ze sobą wiele wspólnego.