Marchew w diecie małego sportowca. Przepisy dla dzieci
03-01-2016, 10:13Marchew to warzywo niedrogie, dostępne w sklepach przez cały rok. Jako źródło wielu składników odżywczych nabiera wartości szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy mamy nikły dostęp do zdrowych, świeżych produktów. Wraz z ekspertem dietetyki Marią Pabich przedstawiamy ciekawe pomysły na marchewkowe menu.
Marchew jest źródłem wielu minerałów: sodu, wapnia, potasu, siarki, magnezu, żelaza, manganu, miedzi, kobaltu. Ponadto zawiera beta-karoten przekształcany w organizmie w witaminę A, witaminy B1, B2, B6, C, E, H, K, PP.
potas, sód, wapń, fosfor, siarka, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, kobalt,
Witamina A, B1, B2, B6, C, E, H, K, PP, kwas foliowy, inozytol, ponadto kwas jabłkowy, flawonoidy, związki siarkowe, kumaryny, a także związki o działaniu insulinopodobnym, alkaloidy oraz pektyny.
Wzmacnia odporność, wpływa na rozwój wzrostu i prawidłowe widzenie. Marchew polecana jest również przy obecności pasożytów w organizmie. Podobnie jak pozostałe warzywa zawiera błonnik poprawiający perystaltykę jelit.
Uwielbiane przez dzieci placki nie muszą być jedynie źródłem pustych kalorii. Ciasto które proponujemy składa się z mąki owsianej i orkiszowej, a podstawą smaku jest oczywiście marchewka.
Składniki:
- 1 kubek mąki orkiszowej
- 1 kubek mąki owsianej
- 1 kubek marchewki (startej lub resztki z wyciskania soku)
- 1 kubek mleka krowiego lub roślinnego (np. migdałowego)
- 3/4 kubka wody
- 2 łyżeczki sody
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
Wykonanie:
W misce wymieszaj suche składniki: mąki, sodę, siemię lniane. Dodaj mokre (mleko, marchew, olej, wodę) i ponownie wymieszaj. Jeżeli masa jest za gęsta dodaj więcej wody. Smaż na patelni na złoty kolor. Natłuść patelnię odrobiną oleju tylko przed pierwszym plackiem. Ja smażę jednocześnie na dwóch patelniach, a mimo tego placuszki znikają na bieżąco. Placuszki z marchewką jemy same, z ulubionym dżemem lub trzcinowym cukrem.
Czytaj więcej na junior.sport.pl>>