Jak zmieniały się buty piłkarskie?
21-12-2021, 11:45 Porady dla dziecka i rodzicaPiłka nożna rozwija się na przestrzeni lat. Dotyczy to nieustannych zmian przepisów, ale również dynamicznego postępu, który obejmuje ewaluujące strojów meczowych, korków, czy też nowinki technologiczne. W tym artykule postaramy przybliżyć Tobie historię butów piłkarskich!
Jak wyglądały pierwsze modele korków?
W XIX wieku buty piłkarskie różniły się diametralnie od obecnie znanych modeli korków. Główną różnicą było to, że dawniej fundamentalnym materiałem była twarda skóra, która z łatwością pochłaniała wodę. To powodowało, że obuwie stawało się bardzo ciężkie i utrudniało swobodność ruchów. Co więcej, starsze modele sięgały za kostkę i przypominały krój łyżew, a w przedniej części buta stosowano stalowe wstawki chroniące palce. Dodatkowo buty były też wyposażone w metalowe pinezki (najczęściej w sześć), pełniące rolę klinów. Z czasem futbol dotarł do Ameryki Południowej. To zrewolucjonizowało spojrzenie na obuwie piłkarskie. Suche boiska sprawiły, że stworzono pierwsze znacznie lżejsze buty, charakteryzujące się także bardziej aerodynamiczną konstrukcją.
Kiedy nastąpiła profesjonalizacja butów piłkarskich?
Po II wojnie światowej nastąpiła rewolucja w projektowaniu piłkarskiego obuwia. Do gry wkroczyła marka Adidas, która dała początek profesjonalizacji korków. Buty stworzono z wykorzystaniem naturalnej skóry cielęcej, dzięki temu model wyróżniał się lekkością, zwrotnością oraz zapewniał przyczepność do podłoża. Dodatkowo obuwie chroniło stopy podczas gry i zapewniały komfort użytkowania. Ogromną innowacją okazały się ćwieki o różnych długościach. Na suche boiska zakładano krótsze, a dłuższe stosowano w przypadku podłoża błotnistego. W tym modelu korków wystąpili piłkarze niemieckiej reprezentacji w czasie Pucharu Świata w 1954 roku, odbywającego się w Szwajcarii. Drużyna dotarła do finału i pokonała zespół z Węgier! Sukces niemieckiej drużyny zaciekawił producentów obuwia do stworzenia podobnych modeli korków. Z tego względu pojawiały się buty piłkarskie, które przede wszystkim cechowały się lekkością i zwrotnością. Dopiero w 1966 roku producenci coraz częściej wykorzystywali przy produkcji materiały syntetyczne, którymi zastępowano stosowaną przez lata naturalną skórę.
Kiedy na dobre pożegnano się ze skórzanymi korkami?
Jedna z ostatnich linii ze skóry została wyemitowana przez Adidasa w 1979 roku. Były to buty Copa Mundial, wykonane z kangurzej skóry, z dodatkową ochroną w okolicy pięty i krótszymi ćwiekami. Buty takie zrobiły furorę na mistrzostwach 1982 roku w Hiszpanii. Zdecydowanie ten model znacząco przypominał dzisiejsze obuwie piłkarskie. Co więcej, był również jednym z najliczniej sprzedanych butów futbolowych wszechczasów! Dopiero w 1994 roku przyszedł czas na pierwszy but zaprojektowany przez piłkarza - Craiga Johnstona z Liverpoolu, czyli Adidas Predator. Model wyróżniał się gumowym tworzywem, które zastąpiło skórę. Dodatkowo zastosowano w nich stożkowe, ostre kolce, które gwarantowały doskonałą przyczepność. Takie buty zapewniały jeszcze większą kontrolę nad piłką, nawet w ekstremalnie niesprzyjających warunkach!
Obecnie wybór modeli butów piłkarskich jest różnorodny, co tylko świadczy o tym, jak rozwinęła się ta dyscyplina. Zdecydowanie dzisiejszy futbol różni się nie tylko stylem gry zawodników, ale również sprzętem i możliwościami, jakimi obecnie dysponują piłkarze!