Jak wspierać dziecko podczas przygody ze sportem?
05-10-2021, 13:01Pierwsze treningi dziecka zawsze wzbudzają wiele emocji. Z pewnością jest to ekscytacja, ale również stres oraz obawa, czy pociecha poradzi sobie na zajęciach i pogodzi obowiązki szkolne. Często okazuje się, że sport idzie w parze z nauką, a dziecko osiąga wysokie wyniki sportowe i naukowe. Taki scenariusz wymaga jeszcze innej ścieżki wspierania malca podczas przygody ze sportem. Przeczytaj artykuł i poznaj techniki, które zagwarantują balans Twojemu piłkarzowi.
Bez wątpienia rodzice zaszczepiają pasję i pozytywne nastawienie do aktywności fizycznej, ale przede wszystkim dbają o przygotowanie malca do zajęć! To oni dbają o to, żeby sportowiec nie zapomniał o butach, stroju i zdrowej przekąsce. To oni są z dzieckiem podczas pierwszych zwycięstw i trudnych porażek. Bez wątpienia rodzice są strażnikami poszerzania pasji dziecka. Jednak cały proces organizacji czasu malucha, ale również śledzenie jego postępów budzi wielkie emocje. Z tej przyczyny Akademia stworzyła mini-poradnik ze wskazówkami dotyczącymi wsparcia młodego piłkarza!
1. Jak zachęcać dziecko do uprawiania sportu na początku przygody ze sportem?
Przede wszystkim zachęta to nie to samo, co nacisk. Bardzo ważne jest to, aby pozwolić dziecku dokonać wyboru. Często zmuszanie malucha do uprawiania sportu niesie odwrotny efekt. Podejście dziecka do zajęć ruchowych często powiązane jest z nastawieniem rodziców do aktywności fizycznej. Mianowicie jeśli dziecko ma styczność z ćwiczeniami ruchowymi już od najmłodszych lat to zdobywa zdrowy nawyk, a spędzanie czasu wolnego z rodziną przy czynnościach takich jak: jazda na rowerze, bieganie, czy też gry zespołowe nie są dla niego nudne. Dzięki temu dziecko jest bardziej skłonne do aktywności. Dodatkowo warto namawiać malca do treningu poprzez komunikowanie, że trening to dobra zabawa.
2. Czy warto wyznaczyć wspólny cel dla dziecka i rodzica?
Zdecydowanie! W całej podróży dziecka ze sportem ważne jest uświadomienie sobie, dlaczego Twoja pociecha bierze udział w zajęciach ruchowych. Na początku warto uświadamiać najmłodszego, że trening ma przynosić zabawę, radość. Nie zawsze zajęcia sportowe mają kształtować gwiazdy sportu, ale przede wszystkim mają skupiać się na rozwoju dziecka i wartości, które może wykorzystać na poszczególnych etapach życia. Dlatego bądź dla malucha motywatorem i nie pozwól, żeby Twoje cele i wymagania stały się ważniejsze od potrzeb treningowych dziecka.
3. Jak pomóc dziecku ustalić realne cele?
Realne cele są istotne dla dziecka, które stawia pierwsze kroki w sporcie. W zależności od charakteru i usposobienia pociechy warto dobierać odpowiednie komunikaty. Mianowice wysokie wyniki nie zawsze zależą wyłącznie od zawodnika, ale wiążą się z jego nastawieniem i podejściem do treningu. Dlatego też ważne jest, aby pomóc swojemu małemu sportowcowi ustalić realne cele treningowe, które można zweryfikować w najbliższym czasie. Dla niektórych celem będzie brak spóźnienia się na zajęcia i zyskanie dodatkowego czasu praktyki, dla innych celem będzie kształtowanie wewnętrznej motywacji.
4. Jakie lekcje może dać sport?
Zdecydowanie uprawianie sportu jest dla dziecka bardzo ważne i każda porażka lub sukces odbierana jest bardzo emocjonalnie. Dużą rolę w rozumieniu przegranego meczu stanowi rodzic, który poprzez wsparcie może pokazać dziecku, że warto próbować dalej. Każda pochwała niezależnie od wyniku oraz rozmowy wpływają na kształtowanie charakteru młodego sportowca.
5. Czego mogę unikać?
Czasem zdarza się, że mecz jest emocjonujący, a kibice – rodzice zaczynają komentować sportowe widowisko. Wszelkie głośne uwagi kierowane do dzieci powodują, że zawodnicy są zdekoncentrowani i nie wiedzą, kogo mają słuchać – trenera, czy rodzica?
Niezależnie od wyników, poziomu umiejętności Twojej pociechy zawsze bądź dla dziecka wsparciem i kibicuj mu podczas tej drogi. Dla zawodników, którzy wkraczają na profesjonalną ścieżkę treningową warto skupić się na konsultacjach z psychologiem sportowym. Przede wszystkim słuchaj swojego sportowca!