Jak prawidłowo wspierać dziecko podczas podróży ze sportem, nie wywierając presji?
03-08-2022, 12:36 Porady dla dziecka i rodzicaW sportowym życiu dziecka, rodzic odgrywa kluczową rolę. Jego postawa jest niezwykle ważna. Dlaczego? Wszelkie emocje, sposób kibicowania i komunikaty oddziałują na młodego sportowca. Jak więc pokazać swojemu dziecku, że wspieramy go, a nie oceniamy?
Jak kibicować dziecku?
Obecność na treningach oraz kibicowanie wiąże się jednak z ryzykiem nieświadomego wywierania presji. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja dziecka i szczera rozmowa. W ten sposób poznamy nastawienie dziecka do treningów oraz ich wartość. Zapytajmy swojego piłkarza, jakiego wsparcia od nas oczekuje.
,,Na boisku dzieci muszą słuchać instrukcji trenerów, okrzyków kolegów z drużyny, a czasami także sędziego. Gdy do tego dołączają się rodzice, których komunikaty często są sprzeczne ze wskazówkami trenerów, dzieci czują się skołowane, a gra zamienia się dla nich w ogromny stres. W jednym momencie zawodnicy chcą zadowolić trenera, rodziców i kolegów z drużyny. W ten sposób tworzy się presja, która zabija kreatywność i zabawę z gry” – zauważa Marek Pawłowski, dyrektor ds. sportu.
Jaką postawę przyjąć na turniejach i meczach dziecka jako kibic?
1. Nie komentuj wyników syna lub córki oraz jego drużyny. Oceniać możesz zachowanie i zaangażowanie.
2. Nie krzycz podczas meczu, nie gestykuluj, nie wydawaj poleceń z trybun. Takie zachowanie rozprasza pociechę i powoduje zawstydzenie przed kolegami.
3. Nie nagradzaj za wynik, nagradzaj za postawę.
Zadaj sobie pytania:
1. W jaki sposób komunikujemy nasze oczekiwania odnośnie osiągnięć w sporcie Twojego dziecka?
2. Czy wywołujemy presję związaną tylko z naszą obecnością? Zauważ, czy dziecko chce jak najlepiej wypaść również przed innymi obserwatorami. Czy stres w takich przypadkach jest silniejszy niż zwykle (tu może być pomocna obserwacja trenera)?
3. Czy presja powoduje jednocześnie pogorszenie wyników w sporcie?
Jak rodzic powinien rozmawiać z dzieckiem po meczu?
Unikaj porównań z innymi
Po wszelkich zmaganiach sportowych pochwal postępy i zaangażowanie dziecka. Unikaj porównań do innych zawodników. To samo tyczy się negatywnych uwag do kolegów z drużyny. W zamian tego podkreślaj to, co Twoja pociecha robi lepiej w porównaniu z poprzednimi treningami. Po zajęciach spytaj z czego syn lub córka jest zadowolone oraz, co się podobało na treningu.
Czy, jako rodzic muszę być na każdym treningu?
Częstotliwość chodzenia rodziców na trening ma znaczenie. Młodzi piłkarze przywiązują dużą uwagę do obecności rodzica na treningach i meczach. Nieobecność opiekunów może powodować myśli takie jak: ,, rodzice się mną nie interesują i nie zależy im na mnie”. Z drugiej strony stuprocentowa obecność powoduje stres i poczucie udowodnienia rodzicom, że jest się dobrym piłkarzem.
Dlatego też warto znaleźć złoty środek. Dobrym rozwiązaniem jest odbieranie z treningów swojego dziecka i bieżąca rozmowa z młodym sportowcem.
Szlaban na trening?
Gdy Twoja pociecha nabroi to nie wykorzystuj treningu jako zakaz i kara za złe zachowanie. Z jednej strony zajęcia piłki nożnej to przyjemność, ale przede wszystkim nauka, więc nie pozbawiaj go okazji do rozwijania umiejętności. Co więcej taka kara może być odebrana bardzo emocjonalnie przez dziecko.
Zdarzają się sytuacje, gdy rodzice zwyczajnie zapominają o nadrzędnej wartości, jaką niesie ze sobą zapisanie dziecka do klubu sportowego. Wszelkie zalety uprawiania sportu, między innymi: aktywizacja rówieśników, pokazanie odmiennej formy spędzania wolnego czasu i alternatywy dla gry na konsoli, skrywają się pod potrzebą spełnienia ambicji i wychowania dziecka jako najlepszego sportowca, co prowadzi do stresu i obniżenia samooceny. W podróży dziecka ze sportem, ważne jest aby podkreślać zalety, jakie niesie piłka nożna. Sport to także nauka pewnych wartości, które przydadzą się dziecku jako jednostce społecznej. Te same zasady, które poznajemy na treningach, można przenieść na sytuacje w szkole, na studiach czy w pracy. Piłka nożna uczy funkcjonowania w grupie, mobilizacji oraz inspiruje do spełnienia marzeń. Jako rodzice powinniśmy być wyrozumiali i nie podcinać skrzydeł swojemu piłkarzowi.