Jak połączyć treningi ze szkołą?
01-09-2022, 11:15 Porady dla dziecka i rodzicaPierwsze tygodnie roku szkolnego wymagają dobrej organizacji. Powrót do szkoły wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami, a plan dnia zmienia się diametralnie. Jak zatem znaleźć czas zarówno na lekcje i treningi? W tym artykule prezentujemy sprawdzone sposoby, które pomogą połączyć pasję z nauką.
Jak pielęgnować w sobie pozytywne nastawienie?
Czy wiesz, że poziom zaangażowania wpływa na jakość wypełniania obowiązków szkolnych oraz sportowych zmagań? Dlatego też zamiast zastanawiać się, co powinno być priorytetem, warto znaleźć sposoby, które pogodzą naukę z treningami. Jako rodzic postaraj się zrozumieć, jaką wartość stanowi trening dla Twojego dziecka. Nie wymagaj rezygnacji z treningów na rzecz szkoły, ponieważ to demotywuje pociechę do zmagań w szkole. Szukając wspólnie rozwiązań pokazujesz dziecku, że zależy Ci na jego pasji i wspierasz go na każdym kroku.
Jakie są sposoby, aby połączyć treningi ze szkołą?
1. Wybierz trening blisko Ciebie
Zadbaj o to, aby trening odbywał się blisko domu. W ten sposób zyskujemy zapas czasowy i mamy możliwość spokojnego odpoczynku po szkole, a także zagospodarowania przerwy między zajęciami sportowymi, a lekcjami.
2. Planuj dzień
Warto podczas dnia wyznaczyć sobie najbardziej wartościowe zadania. Nie zawsze uda nam się zrealizować wszystko, dlatego kieruj się priorytetami. Wybierz najważniejsze zadania szkolne i przygotuj się do nich. Dzień wcześniej, zanim położysz się spać, weź kartkę papieru, długopis i zaplanuj swój kolejny dzień. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy planowaniu dnia? Zanotuj:
- której wstaniesz;
- w jakich godzinach masz stałe punkty dnia: szkoła, treningi w klubie, treningi indywidualne. Wypisz wszystko, co już masz zaplanowane i czego nie możesz zmienić;
- w jakich godzinach masz czas na naukę po szkole;
- której pójdziesz spać.
3. Sportowiec = pilny uczeń
Jako sportowiec wykorzystuj efektywnie czas, który masz do dyspozycji w szkole. Jak to zrobić? Ucz się jak najwięcej w trakcie zajęć, słuchaj i rób notatki. Im więcej pracy włożysz w szkole, tym mniej będziesz musiał się uczyć po szkole. Jako rodzic warto uświadamiać swojemu dziecku i zachęcać go do bycia pilnym uczniem podczas lekcji. Zaangażowanie w szkole przełoży się na więcej czasu, a tym samym na wysokie zaangażowanie na boisku.
Systematyczność to podstawa!
Bądź systematyczny – bardzo ważne jest, aby nie robić sobie w szkole zaległości. Dużo łatwiej będzie przyswajać materiał małymi porcjami, niż nauczyć się całej wiedzy w weekend lub podczas jednego wieczoru. Dlatego kolejna wskazówka – bądź na bieżąco ze szkolnym materiałem. Natomiast, jako rodzic ucz swoje dziecko systematyczności oraz zdyscyplinowania. Praktykę tych wartości można zacząć od od małych codziennych czynności, jak na przykład poranne ścielenie łóżka, utrzymywanie porządku w pokoju czy samodzielne pakowanie torby treningowej. Te wszystkie nawyki pomogą dziecku w przyszłości i w codziennych obowiązkach.
4. Trening jest tak samo ważny, jak szkoła
Nie powinniśmy stosować gróźb, typu: „Jak nie poprawisz ocen, nie pójdziesz na trening”.
Zadaniem rodziców jest wyznaczane granic, w ramach których dziecko decyduje co wybiera. Jednak powinniśmy nauczyć pociechy samodyscypliny i odpowiedzialności. Warto pokazać malcu, że wierzymy w niego i wiemy iż sobie poradzi. Jeśli twierdzi, że jest przygotowane do jutrzejszej klasówki, dlaczego ma nie pójść grać? Na co dzień, możemy wspierać poprzez pomoc w zaplanowaniu nauki, zapytaniu, ile czasu potrzebuje na dany przedmiot, odpytaniu wieczorem w ramach przypomnienia.
5. Kompromis
W jednym tygodniu czasami musimy postawić na więcej nauki, a w innym zaplanowana jest uroczystość rodzinna. Czasem nie da się wszystkiego pogodzić i trzeba wybrać tak, żeby dziecko nie miało poczucia, że omija je życie w paczce szkolnej, rodzinnej czy inne pasje poza sportem. Pamiętaj, że treningi dla dzieci nie powinny stanowić wyrzeczeń i ograniczeń.
Zajęcia sportowe mają przynosić radość. Pogodzenie ich z bieżącymi obowiązkami stanowi wyzwanie oraz naukę odpowiedzialności.