Jak nauczyć dziecko samodzielności?
21-11-2023, 13:12 Porady dla dziecka i rodzicaNauka samodzielności przede wszystkim będzie zwiększała poczucie skuteczności u dziecka, co w pozytywny sposób będzie wpływało na jego pewność siebie w przyszłości. Dziecko robiąc coś samodzielnie uczy się, że ma moc sprawczą i możliwość wpływania na siebie i swoje otoczenie. Jak więc wzmacniać u dziecka samodzielność w codziennych czynnościach? Pani psycholog Paulina Poznańska z Fundacji Studio Figura przedstawiła kilka wskazówek w poniższym artykule.
1. Bądź cierpliwy. Wyręczanie dziecka przy wykonywaniu czynności będzie szybsze. Jednak jeżeli chcemy, aby dziecko nauczyło się samodzielnie wykonywać daną czynność, to należy dać mu przestrzeń czasową i uzbroić się w cierpliwość. Zadbaj o spokój i nie pospieszaj dziecka, niech robi to we własnym tempie. Nerwowa atmosfera nie będzie sprzyjała nauce.
2. Zezwalaj dziecku podejmować decyzje. Jeszcze zanim przejdziecie do nauki czynności, w pierwszej kolejności zacznijcie od nauki podejmowania samodzielnych decyzji przez dziecko. Dawaj dziecku do wyboru dwie opcje i pytaj co woli. Może być to na przykład wybór między warzywami do kanapki lub wybór stroju do przedszkola. Ty jako rodzic decydujesz co zaproponujesz dziecku, a dziecko podejmuje decyzje co wybiera z Twoich podanych opcji.
3. Małe kroki! Do nauki jakiegokolwiek zachowania podchodźcie metodą małych kroków. Rozbijcie daną czynność na mniejsze etapy. Nie rzucaj dziecka od razu na głęboką wodę. Pomyśl o tym jak o wchodzeniu po schodach do celu. Po kolei realizujcie jeden stopień.
4. Pokazuj! Jeżeli widzisz, że dziecko z jakimś zadaniem ma trudność spróbuj najpierw pokazać mu jak ty to wykonujesz lub zachęć, że w pierwszej kolejności zrobicie to razem, a dziecko będzie Ci pomagało.
5. Doceniaj wysiłek i pracę dziecka. Nie krytykuj oraz nie oceniaj, ponieważ to będzie sprawiało, że dziecko zacznie w siebie wątpić i straci motywację do dalszej nauki i próbowania.
6. Zwracaj uwagę na otoczenie. Gdy chcemy nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, w pierwszej kolejności upewnijmy się, czy pokój w którym zasypia jest dla niego bezpiecznym miejscem oraz zadbajmy o wyciszenie przed snem.
7. Obserwuj. Jeżeli dziecko ma problem z samodzielnością może to wynikać z chęci zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa czy bliskości. Warto się temu przyjrzeć i zastanowić się, czy te potrzeby są dla dziecka w odpowiednim stopniu zaspokajane i jak można je realizować.
Podsumowując, warto wzmacniać samodzielność dziecka z trzech głównym powodów. Po pierwsze, gdy dziecko coraz więcej rzeczy robi samo, ty jako rodzic masz więcej czasu. Po drugie dziecko uczy się nowych zachowań i po trzecie dzięki samodzielności u dziecka wzmacnia się poczucie skuteczności, a co za tym idzie poczucie własnej wartości.