Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?
04-10-2022, 10:03 Porady dla dziecka i rodzicaŚwiatowy Dzień Zwierząt to doskonała okazja do zastanowienia się nad rolą zwierzaków w naszych domach. Mamo, tato – kup mi zwierzątko! Każde dziecko ma etap w swoim życiu, kiedy jego marzeniem jest posiadanie domowego pupila, z którym będzie się mogło bawić. W tym momencie argumenty o ogromnym zobowiązaniu nie są przez dzieci brane pod uwagę. Miękka sierść, mokry nosek i możliwość przytulania pupila jest wystarczająco przekonujące, aby posiadać towarzysza do wspólnych zabaw.
Jak wyjaśnić dziecku, że zwierzę to duża odpowiedzialność?
Od najmłodszych lat należy tłumaczyć dziecku, że to nie jest pluszak, którego można porzucić po kilku zabawach, a nasz członek rodziny. Tak, jak każdy człowiek, potrzebuje jeść, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, trzeba dbać o jego higienę, zapewniać mu odpowiedni ruch i rozrywkę. Jeśli dziecko dostrzeże w zwierzęciu swojego przyjaciela, łatwiej będzie mu zrozumieć, że to żywa istota, która potrzebuje naszej troski.
Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzakiem?
Najważniejsza jest rozmowa i uświadomienie, że bez opieki nasz domowy przyjaciel nie jest w stanie sam przetrwać. Jeśli dopiero planujesz zdecydować się na zwierzaka, warto, aby dziecko zobaczyło, jak wiele pracy wymaga opieka nad nim. Świetnym rozwiązaniem będzie udanie się do kogoś, kto posiada pupila, może w Twojej rodzinie jest obecne zwierzę?
Kiedy dziecko może opiekować się zwierzęciem domowym?
Zakres obowiązków należy dostosowywać do wieku dziecka. Warto od razu ustalić, jakie zajęcia należą do naszej pociechy i jak je powinna wykonywać. Na początku dziecko może uczestniczyć przy karmieniu pupila, do jego czynności może należeć uzupełnianie karmy i wody. Jeśli dziecko jest już większe, możemy pozwalać mu np. na spacerze trzymać smycz, aby uczyło się też obcować ze zwierzęciem w otoczeniu.
Reksio będzie ze mną spał!
W nauce opieki nad zwierzęciem rola rodzica jest bardzo istotna. To opiekun musi wyznaczyć konkretne zasady, jakie obowiązują w domu. Jeśli nie wyrażasz zgody na spanie dziecka ze zwierzęciem, to Twoja pociecha musi być tego świadoma. Należy jej wytłumaczyć, dlaczego nie może tego robić. Warto spisać takie zasady i powiesić w widocznym miejscu, aby mały domownik o nich nie zapominał. Pamiętaj, że trzeba być konsekwentnym przy przestrzeganiu zasad, zwierzę też musi wiedzieć, co mu wolno, a czego nie.
Czego uczy się dziecko przy opiece ze zwierzętami?
Pielęgnacja pupila to doskonała lekcja odpowiedzialności i systematyczności. Dziecko uczy się troski i wrażliwości wobec zwierząt. Tym samym pociecha przyswaja pewne reguły i staje się świadoma konsekwencji określonych czynności np. jeśli nie wyjdzie się ze zwierzakiem na spacer lub nie wymieni się jego kuwety, to zwierzę może załatwić swoją potrzebę w domu, co będzie wiązało się ze sprzątaniem po nim.
Zwierzę to też odpowiedzialność finansowa
Opieka nad naszymi pupilami wiąże się z kosztami. Warto również tę kwestię uświadomić dziecku. Dobrym rozwiązaniem będzie wspólne sporządzenie listy miesięcznych wydatków na potrzebne produkty do opieki nad zwierzęciem np. kupno karmy, witamin, płynu do kąpieli itd. W internecie można w łatwy sposób sprawdzić ceny określonych towarów i podliczyć koszt ich zakupu. Pozwoli to dziecku zrozumieć, że zwierzę to także zobowiązanie finansowe.
Zadbaj o przestrzeń zwierzęcia!
Ważnym elementem opieki nad pupilem jest dbanie o jego przestrzeń. Dziecko musi być świadome, że zwierzę również potrzebuje spokoju, dlatego kiedy nie ma ochoty na zabawę, to nie można go do tego zmuszać. Kolejną kwestią jest sen, nasza pociecha musi nauczyć się, że zwierzę też potrzebuje regeneracji i nie należy mu przeszkadzać. Z pewnością respektowanie określonych zasad nauczy naszej pociechy konsekwencji i sumienności.
Posiadanie pupila w domu ma wiele zalet. Jednak wiąże się także z dużą odpowiedzialnością i kosztami. Warto przypominać o tym dziecku, ale także i rodzicom. Zwierzę potrzebuje mnóstwa czasu, opieki i energii. Należy być świadomym, że nasi mali przyjaciele mogą chorować i zmagać się z różnymi trudnościami. Decydując się na opiekę nad zwierzęciem, trzeba liczyć się z pewnym poświęceniem i wieloma zobowiązaniami.
Jakie zwierzątko ma Twoje dziecko?
Pokaż swoją pociechę z jego małym przyjacielem i wstaw zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na naszym fanpage’u Akademia Piłkarska Reissa. Do wygrania obroża z imieniem Twojego pupila. Konkurs trwa do piątku!