Jak budować zdrową relację ze słodyczami?

23-08-2022, 10:35

Wiele rodziców marzy, aby uchronić dzieci przed słodyczami i dużą ilością cukru. Jednak jest to trudne do zrealizowania. Dobrym rozwiązaniem jest kształtowanie racjonalnych wyborów żywieniowych i zbudowanie pozytywnej relacji ze słodyczami. Jak to zrobić? Przekonaj się, czytając nasz artykuł.

Jak budować zdrową relację ze słodyczami

Dlaczego dieta dwulatka jest tak ważna?

Czy wiesz, że kształtowanie preferencji żywieniowych odbywa się w pierwszych dwóch latach życia dziecka?  Jeśli przez ten czas będziesz mu serwować produkty o intensywnie słodkim smaku to może wykształcić się u niego preferencja do smaku słodkiego. Dlatego ten okres jest istotny, by w przyszłości pomóc dziecku kształtować racjonalne odżywianie.

Jak komunikować o słodyczach do dziecka?

Pierwsza słodka zasada

Nie porównuj słodyczy do owocu zakazanego. Im bardziej zabraniamy i chowamy łakocie, tym dzieci są bardziej zainteresowane i chcą jeść je częściej.  Wszelkie rozmowy z dziadkami i innymi osobami, które obdarowują dziecko słodyczami, powinny odbywać się bez obecności dziecka. 

Druga słodka zasada

To samo tyczy się nagród w postaci słodkości. Jeśli dziecko otrzyma od rodziny oraz najbliższych słodycze – nie zabieraj mu ich. Jeśli nie zareagujesz, to być może nawet się nie zainteresuje takim prezentem lub zapomnij po kilku minutach. Jeśli raz na jakiś czas zje sporadycznie słodycz ze złym składem to nic się nie dzieje. Najgorszy scenariusz, jaki może się wydarzyć to upominanie  obdarowujących przy dziecku lub zabranie i schowanie takiego prezentu.

Trzecia słodka zasada

W drugą stronę - nigdy nie nagradzaj słodyczami, szczególnie za zjedzony posiłek, najlepiej nie stosować takiej formy pochwał. Słodycze nie powinny być ani nagrodą, ani prezentem. Najważniejsze, aby słodycze traktować neutralnie – tak, jak każde inne jedzenie. Pomimo, iż wiemy, że ich nadmiar jest szkodliwy, to rozmowy z małym dzieckiem na ten temat mogą nie przynieść zamierzonego efektu.

Czwarta słodka zasada

Nie nadawaj ogromnej wagi kolejności, podczas której dziecko je posiłek. Mianowicie: „Najpierw posiłek, później deser”. W taki sposób uczysz dziecko, że deser jest czymś lepszym niż obiad. Często pociecha nie chce zjeść obiadu lub zjada tylko trochę po to, aby zostawić sobie miejsce na deser. 

Słodycze w diecie dziecka –  czy można ich uniknąć?

Im więcej będziemy zabraniać dziecku słodyczy, tym ochota na nie będzie coraz większa. Oczywiście istnieje możliwość wyeliminowania słodyczy całkowicie z diety, jednak dla dziecka może być to krzywdzące. Dlatego najważniejsze jest nauczenie się budowania relacji ze słodyczami oraz proporcji. Słodycze mogą być dodatkiem, w małych ilościach. Najlepiej jest podawać słodycze w ramach przekąski, ale w towarzystwie wartościowych produktów. Niech słodycze będą jednym z elementów przekąski, a nie przekąską samą w sobie. Staraj się wyjmować słodycze z opakowania i podawać na talerzu obok owoców, orzechów i innych wartościowych produktów. Wówczas te wartościowe produkty, położone obok słodyczy, zyskują wyższą rangę w oczach dziecka. 

Jakie są zdrowe, słodkie przekąski?

Słodki smak łakoci można z powodzeniem zastąpić świeżymi owocami między innymi: banany, jabłka, gruszki, owoce cytrusowe i sezonowe – jest w czym wybierać! Jednak to dziecko wybierze swoje ulubione.  Owoce zawsze można zaserwować w formie sałatki.

Kolejną alternatywą są również suszone owoce (rodzynki, śliwki, daktyle, morele, żurawina, jabłka).  To prawdziwa bomba witaminowa! Następnie możemy przyrządzić domowej roboty ciastka owsiane, batony owsiane, czy też desery na bazie jogurtów. Ważnym krokiem w diecie dziecka jest zastąpienie napojów słodzonych na 100% soki owocowe i wodzie mineralnej.

Naszym celem nie powinno być całkowite uchronienie dziecka przed cukrem (zresztą tak się nie da!), ale zbudowanie jego pozytywnej relacji ze słodyczami.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"