Ile wody powinien pić młody piłkarz?

14-06-2022, 14:00 Porady dla dziecka i rodzica

Czy wiesz, że dzieci aktywne fizycznie powinny przyjmować więcej płynów niż ich rówieśnicy, którzy nie mają dodatkowych treningów? W trakcje zajęć sportowych tracimy wodę, która jest wydalana wraz z potem. Dlatego ogromną rolę w odżywianiu młodego sportowca odgrywa nawodnienie organizmu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego dobry piłkarz nie może zapomnieć o piciu wody!

ile powinnismy pic wode

Jakie jest zapotrzebowanie na wodę dla młodego sportowca?

Zapotrzebowanie na wodę jest zależne od wieku, wagi i stopnia aktywności fizycznej.  Średnio przyjmuje się, że trenujące dziecko w wieku 9-13 lat powinno wypijać ponad 2 litry płynów, a w wieku 14-18 lat ponad 3 litry dziennie. Pamiętajmy jednak, że nie każde dziecko i nastolatek ma takie samo zapotrzebowanie. Wszystko zależy od tzw. wskaźnika potliwości. Poniżej przedstawiamy rekomendowaną ilość płynów, które powinno przyjąć dziecko każdego dnia. 

Dzieci w wieku przedszkolnym – 1600 ml na dobę

Chłopcy

7-9 lat: 1900 ml
10-12 lat: 2400 ml
13-15 lat: 3000 ml
16-18 lat: 3300 ml

Dziewczynki

10-12 lat: 2100 ml
13-15 lat: 2200 ml
16-18 lat: 2300 ml

Dzieci, które uprawiają sport powinny przykładać uwagę również do regularnych okresów nawodnienia.  Należy pamiętać o uzupełnieniu płynów przed treningiem ( 2-3 h przed wysiłkiem 400-600 ml płynów), w trakcie i po meczu. W ciągu dnia istotnymi porami jest nawodnienie po przebudzeniu ( 250 – 500 ml), w szkole, przy obiedzie, kolacji a także przed snem (250-500 ml).

Co wybrać – woda, czy izotonik?

Najlepszym wyborem jest połączenie tych rodzajów płynu. Spożywanie izotoniku zależy od intensywności oraz czasu aktywności fizycznej. Woda sprawdza się podczas krótkich zajęć, natomiast w przypadku treningu lub meczu trwającego dłużej niż 60 minut należy wspomóc nawadnianie napojem izotonicznym. Dlaczego? Istotnym składnikiem izotoniku jest sód, która stymuluje wchłanianie wody i pomaga ją zatrzymać w organizmie podczas oraz po wysiłku. Dodając ją do napoju stymulujemy nawodnienie organizmu jednocześnie kontrolując poziom elektrolitów. W trosce o gospodarkę wodną organizmu sportowca należy zadbać o picie wody w regularnych dwugodzinnych odstępach, a podczas treningu co 20 minut. Przeczytaj jak zrobić domowy izotonik.

Jakie są symptomy odwodnienia?

  • Bóle głowy.
  • Uczucie pragnienia.
  • Rozdrażnienie.
  • Senność.
  • Skurcze mięśni.
  • Ciemny kolor moczu.
  • Trudności z koncentracją.
  • Osłabienie i zmęczenie.
  • Słabsza kondycja.

Jakie funkcja pełni woda w organizmie?

Woda jest motorem napędowym do życia każdego organizmu. Wchodzi w skład komórek i tkanek. Jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem, nośnikiem substancji odżywczych, elektrolitów oraz produktów przemiany materii. Bez wody nie mogą odbywać się podstawowe procesy życiowe, ponieważ to ona tworzy środowisko do ich przeprowadzenia. Co więcej woda bierze udział w procesach trawienia, wchłaniania, wydalania, a także w procesach regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu. Nie można zapomnieć, że dpowiednie nawodnienie organizmu zapewnia utrzymanie stałej temperatury ciała. 

Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować większych ilości wody, dlatego musi być ona dostarczana regularnie.  

Mamy nadzieję, że regularne picie wody oraz wprowadzenie domowych izotoników, stanie się przyjemnym nawykiem, a troska o gospodarkę wodną organizmu zaprocentuje na boisku!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"