Co i jak, czyli krótki poradnik o grillowaniu
03-05-2016, 15:25Mamy już maj, dni są dłuższe, noce coraz cieplejsze. Taka pogoda zachęca do podjęcia wielu aktywności na świeżym powietrzu, w tym także do grillowania.
Grillowane potrawy jedzone na świeżym powietrzu, w gronie rodziny lub przyjaciół to ciekawa alternatywa dla codziennych posiłków. W euforii cieplejszych dni, swobody i dobrego towarzystwa należy jednak pamiętać, by grillować z głową. W tym tekście poruszymy tylko kilka ogólnych kwestii oraz damy Wam jeszcze kilka inspiracji do przygotowania ciekawych potraw z grilla.
O czym należy pamiętać podczas grillowania?
Grillowanie wydaje się być proste, grill, trochę węgla, kiełbaski i trochę czasu na upieczenie, ale czy na pewno o niczym nie zapomnieliście? Podczas grillowania najważniejsze są przygotowania. Grill, którego będziecie używać do przyrządzenia waszych potraw należy wyczyścić, szczególną uwagę zwróćcie na kratkę, na której będziecie układać niektóre z waszych smakołyków. Usuńcie z niej wszelkie oznaki spalenizny i przypaleń. Następnie przygotujcie przeznaczony do grillowania węgiel drzewny lub brykiet. Nie używajcie do palenia byle jakich materiałów, gdyż nie każdy z nich się nadaje. Pachnące lasem drzewo iglaste niestety nie będzie dobrym surowcem, gdyż zawiera żywice, to ona podczas spalania wydziela niebezpieczne substancje. Do rozpalenia grilla nie używajcie papieru lub kartonów, mogą być one pokryte różnymi lakierami czy farbami drukarskimi. Gdy już wiemy, jakiego materiału do palenia użyć. Wysypmy węgiel drzewny lub brykiet do naszego grilla, podpalmy , aż całość zacznie się żarzyć. Węgiel, nad który zamierzamy ustawić nasze smakołyki nie może być zbyt gorący i palący, nie może również płonąć. Ma się jedynie żarzyć. Gdy techniczne sprawy mamy już za sobą nadszedł czas na smakołyki. Na grillu możemy upiec wiele rzeczy, nie tylko popularną kiełbasę lub karkówkę. Na grillu możemy przygotowywać kurczaka, ryby, wołowinę oraz warzywa. Propozycji jest naprawdę wiele. Produkty, które chcemy upiec na grillu należy pokroić w mniejsze kawałki, tak by skrócić czas obróbki termicznej a następnie warto je zamarynować, tak by przyprawy miały szansę wniknąć w mięso. Oczywiście w sklepach możemy kupić już gotowe, zamarynowane produkty, jednak warto poświęcić trochę własnego czasu, dla samej świadomości tego, co jemy. Do grillowania mięsa należy użyć specjalnych, aluminiowych tacek, co zagwarantuje, że tłuszcz wytapiający się z mięsa nie będzie kapał na żarzący się węgiel, dzięki temu unikniemy palenia oleju i wydzielania niebezpiecznych związków. Na samej kratce od grilla możemy umieścić np. warzywa (bakłażan, papryka, ziemniaki) lub pieczywo. Gdy nasze smakołyki już się grillują należy pamiętać, by nie przebywały nad paleniskiem zbyt długo, nie spalajmy produktów, które zaraz będziemy spożywać. Mają być one upieczone i apetycznie zarumienione.
To jest tylko kilka porad od nas w temacie grillowania. Oczywiście można by wymienić ich znacznie więcej, my skupiłyśmy się tylko na tych kilku. Na koniec mamy dla was kilka inspiracji na wiosenno-letniego grilla.
Warzywa na patyku - szaszłyki (około 5 sztuk)
- cukinia
- papryka czerwona
- pomidor
- 2 ziemniaki
- pół cebuli
- 1 duży płat ryby (najlepiej świeżej) lub pierś z kurczaka
- przyprawy (pieprz, sół, bazylia, papryka czerwona)
Warzywa takie jak ziemniaki, pomidor, cebula czy papryka - kroimy w dużą kostkę, w ten sam sposób kroimy rybę, cukinię natomiast w półtalarki. Pamiętajmy o uprzednim umyciu warzyw. Wszystkie składniki umieszczamy w głębokim naczyniu, polewamy łyżką oleju i przyprawiamy bazylią, papryką, pieprzem i szczyptą soli - wszystko dokładnie mieszamy, by następnie umieścić warzywa i rybę (kurczaka) na specjalnych patyczkach, które układamy na grillu.
Burgery wegetariańskie ok. 8 kotletów
-2 średnie buraki
-mąka ryżowa- 2 łyżki
-jajko r.L
-sezam czarny, biały- łyżka
-ocet balsamiczny- kilka kropel
-odrobina soli, pieprzu, cynamonu
-oliwa, najlepiej w sprayu lub pędzelek
Dodatkowo:
- bułki pełnoziarniste
- kiszone ogórki
- pomidor
- sałata
- sos czosnkowy
Przygotowanie:
Buraka ścieramy na większych oczkach, lekko solimy i odstawiamy na chwilę.
Następnie odciskamy z nadmiaru płynów, dodajemy pozostałe składniki i mieszamy. Na patelni rozprowadzamy cienką warstwę tłuszczu, formujemy za pomocą łyżki okrągłe kotlety, podsmażamy z obu stron i zabieramy na grilla, gdzie kończymy pieczenie.
Burgera podajemy w pełnoziarnistej bułce, w towarzystwie sałaty, plasterków ogórka kiszonego, pomidora i własnego sosu czosnkowego*.
* składniki sosu czosnkowego
-jogurt naturalny - duży kubek
-czosnek- 3 ząbki
-majonez -płaska łyżka (opcjonalnie)
-sól, pieprz
Obieramy czosnek, przeciskamy go przez praskę i dodajemy do jogurtu. Doprawiamy, dodajemy majonez, dokładnie mieszamy, chłodzimy i gotowe.