„Chodzi mi o wzorce, które dajemy my - rodzice"
13-01-2021, 09:19 Porady dla dziecka i rodzicaRok 2020 przyniósł nam wiele niespodzianek i nadał nowy bieg wydarzeń. Większość z nas musiała przystosować się do nowej rzeczywistości. W tej grupie są też nasi zawodnicy, zarówno Ci najmłodsi, jak i nastolatkowie. Dzieci zmuszone są do lekcji online, a dawka siedzenia przed komputerem zwiększyła się diametralnie. Dlatego zapytaliśmy Doktora Pawła Bąkowskiego z Rehasport Clinic (nasz partner medyczny), o to jak dbać o aktywność fizyczną w czasie pandemii. Zobacz, jakie porady czekają na Ciebie w poniższym wywiadzie!
Nowy Rok to nowe plany. Czy jest to odpowiedni czas na poprawieniu aktywności fizycznej i dążeniu do regularności ćwiczeń? Dlaczego akurat to postanowienie warto wdrożyć do codziennego trybu życia?
- Faktycznie Nowy Rok dla wielu osób jest momentem, kiedy postanawiają wdrożyć zmianę w swoim życiu. Niekiedy postanowienia są dość szybko weryfikowane. Jeśli postanowienie dotyczy wdrożenia aktywności fizycznej, lub jej zwiększenia, to każdy dzień w roku jest na to odpowiednim momentem. Warto sobie uświadomić, że jesteśmy maszynami stworzonymi do ruchu. Jeśli się ruszamy, nasze organizmy funkcjonują lepiej. Wszyscy chyba wiemy o istnieniu „hormonów szczęścia”, które są uwalniane w czasie i po aktywności fizycznej. To tylko jeden z elementów, które są pozytywne dla nas. Wiele by można mówić o prozdrowotnych korzyściach ruchu. Zamiast tego lepiej się ruszyć i już teraz przejść do działania.
Największy problem 2020 roku? Czy konsekwencje koronawirusa będą towarzyszyć nam latami?
- Problemem niewątpliwie były ograniczenia społeczne. Nauka zdalna, brak kontaktów z rówieśnikami, ograniczenia w aktywności fizycznej. Lepiej jest jednak spojrzeć na tez rok jako na czas, z którego można się czegoś nauczyć. Warto wyciągnąć pozytywne wnioski. Konsekwencje na pewno będą z nami przez lata. I nie tylko ekonomiczne, ale również społeczne. Mam nadzieję, że wprowadzenie programu szczepień przyniesie szybko pozytywne efekty i świat wróci do normalności.
Wszystkie te ograniczenia pogłębiają problem otyłości i niskiej aktywności fizycznej. Zatem, czy można go lekceważyć?
- Lekceważenie otyłości i braku ruchu to byłby objaw bardzo niepokojący. Trzeba na to zwracać uwagę, szczególnie w młodym wieku. Edukacja, rola nauczycieli, trenerów i rodziców jest tutaj nie do przecenienia.
Jakie zdrowotne zalety mają sportowe zajęcia zorganizowane dla dzieci?
- Dzieci z natury są bardzo ruchliwe i należy to wykorzystać w pełni. W moim odczuciu wzorce, które nabywamy w okresie dzieciństwa mają ogromny wpływ na nasze zachowanie w okresie dojrzałości. Jeśli więc dziecko będzie uczęszczać na zorganizowane zajęcia sportowe, szczególnie grupowe, będzie mu łatwiej w okresie dojrzałości podobną aktywność podjąć. Jest jeszcze jeden aspekt, który chciałbym podkreślić. Mianowicie chodzi mi o wzorce, które dajemy my, Rodzice. Dzieci są świetnymi obserwatorami. Rodzice, którzy uprawiają sport są dla dzieci wzorem do naśladowania. Wymaganie od dziecka uprawiania sportu, kiedy my nic nie robimy w pewnym momencie może zostać zakwestionowane przez nasze pociechy.
Czy ma Pan receptę na to by rozpocząć 2021 rok w duchu zdrowia?
- Na co dzień spotykam wiele osób. Cieszy mnie to, że u części z nich udało mi się zaszczepić pasję do systematycznej aktywności fizycznej. Najtrudniejsze są początki i to jest oczywiste. Zdajmy sobie jednak sprawę z tego, że ruch to najlepsza lokata na przyszłość. Dzięki temu będziemy zdrowsi, bardziej sprawni, bardziej uśmiechnięci w przyszłości.
Skoro mowa o przyszłości, czy ma Pan rzepowiednie zdrowotne na rok 2021? Największa obawa tegoroczna?
- Staram się patrzeć na życie od tej lepszej strony. Nie mam obaw jeśli chodzi o 2021. Wręcz przeciwnie, patrzę na przyszłość z nadzieją na lepsze czasy.
Dziękujemy za rozmowę i mamy nadzieję, że 2021 rok będzie obfitował w aktywność fizyczną!