5 rzeczy, których nie wiesz o kobiecym futbolu

28-04-2022, 13:14 Porady dla dziecka i rodzica

Początki jednego z najpopularniejszych sportów świata, czyli piłki nożnej sięgają czasów starożytnych. Gdzie więc mamy szukać poszlak odnośnie kobiecego futbolu?  Kiedy powstała pierwsza drużyna piłkarska dziewczyn w Polsce?  Przeczytaj artykuł i rozwikłaj zagadki dotyczące żeńskiego futbolu.

APR Ladies

Gdzie piłka nożna kobiet ma swój początek?

O ,,dziewczynach, które  kopią piłkę” zrobiło się głośniej w XIX wieku.  Zainteresowanie wzbudziła wyprawa kobiet, które udały się w podróż z Anglii do Edynburga w 1881 roku. Wszystko z myślą o rozegraniu serii spotkań przeciwko szkockim piłkarkom. To wydarzenie uznano za pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej rozegrany przez kobiety. Spotkanie  zainicjowała Helen Graham Matthews. To właśnie ją uważa się za pionierkę damskiej piłki na Wyspach. Niedługo po tym piłka nożna w wykonaniu pań została zakazana.

Kiedy nastąpił rozwój kobiecego futbolu?

Rozwój kobiecego futbolu nastąpił w okresie I wojny światowej. W tym czasie każdy mężczyzna wyjeżdżał na front, a tymczasem kobieca piłka stała się bardziej sformalizowana. Pierwsze zespoły formowały się w fabrykach amunicji. Co ciekawe, na początku rozgrywanie spotkań pomiędzy damskimi zespołami służyło zbiórce pieniędzy na działania wojenne. Choć piłka nożna w wykonaniu kobiet cieszyła się coraz większą popularnością, to w roku 1914/1915 zawieszono wszelkie spotkania pań. Ponowne restrykcje nastąpiły w 1921 roku.

Kim są Kerr Ladies?

,,Kerr Ladies”   była jedną z pierwszych znanych drużyn piłkarskich stowarzyszenia kobiet w Anglii. Zespół istniał przez ponad 48 lat. Został utworzony przez jedenaście pracowniczek fabryki w Preston. Zawodniczki odcisnęły wielkie piętno w historii kobiecego futbolu. Było o nich głośno nie tylko w Europie, ale i na całym świecie! Co ciekawe, jeszcze przed oficjalnym założeniem drużyny niejednokrotnie wygrywały z piłkarska delegacją mężczyzn, która pracowała w  tej samej manufaktury. Damska odmiana futbolu zyskiwała uznanie, szacunek i podziw.

Kiedy utworzono pierwszy polski żeński zespół piłki nożnej?

Pierwszy oficjalny polski, żeński zespół powstał w 1921 roku. Klub funkcjonował,  jako jedna z sekcji Towarzystwa Sportowego Uni Poznań. Początkowo jednak piłkarki grały nieoficjalne mecze, bądź pojedyncze turnieje, nie występując w żadnych oficjalnych rozgrywkach.

Kiedy przywrócono kobiecą rywalizację w piłce nożnej?

W 1971 roku Football Association zdjął zakaz, jaki nałożyła w 1921. W tym samym roku UEFA wydała rekomendację, aby wszelkie aspekty formalizowania kobiecej piłki podlegały organizacjom krajowym. Żeński futbol wracał do życia nie tylko w Anglii, ale również w Europie i na świecie.  Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Europy miały miejsce w Szwecji w 1984 roku, ( mężczyzn w 1960 roku), natomiast Mistrzostwa Świata w 1991 ( mężczyzn w 1930). Porównując męską, a kobiecą piłkę nożną można zauważyć duże dysproporcje czasowe w kształtowaniu się tej samej dyscypliny.

Kobiety nieustannie musiały walczyć o prawa sportowe i upominać się o czynną obecność na murawie. Obecnie kobiecy futbol nieustannie się rozwija, a zawodniczki jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa.


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48 502 741 749 zapisy@akademiareissa.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ REISSA"